Tadeusz Panowicz – kolejna wystawa
Niezwykłe zbiory XIX i XX – wiecznych wydań dzieł romantyków Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego będą dostępne w Galerii Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie od 20 kwietnia. Wernisaż „Dzieła Wieszczów”, rozpocznie się o godz. 17.00. O swojej kolekcji opowie autor wystawy Tadeusz Panowicz – regionalista, bibliofil, dziennikarz i liternik. Wystawę będzie można oglądać do 5 maja 2023r. Wstęp wolny.
Tadeusz Panowicz urodził się w Poznaniu, ale od lat mieszka na obrzeżu Lednickiego Parku Krajobrazowego, w urokliwie położonej wiosce Imielenko. Bliskość sławnego Ostrowa Lednickiego i jego niepowtarzalne zabytki sprawiły, iż bez reszty zajął się ich popularyzacją. Ciągle zbiera wszelkiego rodzaju wiadomości, dokumenty i anegdoty na temat dziejów, wydarzeń i ludzi żyjących w Wielkopolsce, a zdobytą wiedzę przekazuje dorosłym i młodzieży, Jego spotkania ze słuchaczami zawsze spotykają się z ogromnym zainteresowaniem, bo potrafi mówić barwnie i ze swadą. Za wieloletnią popularyzację wiedzy m.in. został uhonorowany złotą odznaką Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Posiada wiele innych odznaczeń i wyróżnień.
Warto dodać, że już w styczniu 2012 r. Tadeusz Panowicz został wyróżniony przez portal turystykalokalna.pl (poprzednik portalu Pojezierze24.pl) za całokształt dotychczasowej działalności!
Jest autorem kilku ważnych dla nauki odkryć archeologicznych, m.in. cmentarzysk pradziejowych i wczesnośredniowiecznych, zespołu prehistorycznych dymarek (pieców hutniczych), dawnych osad i wielu innych zabytków. Ponadto aktywnie działa w kilku stowarzyszeniach naukowych, kulturalnych i społecznych – Towarzystwie Wiedzy Powszechnej, Polskim Towarzystwie Ludoznawczym, Wielkopolskim Towarzystwie Kulturalnym, Wielkopolskim Towarzystwie Przyjaciół Książki, Towarzystwie im. Stanisława Mikołajczyka, Towarzystwie Miłośników Pobiedzisk, Gnieźnieńskim Towarzystwie Fotograficznym.
To namiętny bibliofil i zbieracz staroci. W jego domu każde wolne miejsce zajmują książki, dawne fotografie, pocztówki, dokumenty, zapisane czy zarysowane kartki, najprzeróżniejsze „rupiecie”.
Potrafi również malować i rysować. Szczególnie jednak upodobał sobie rysowanie zabytków i pismo artystyczne. Chociaż to żmudne i wyczerpujące zajęcie, to właśnie wykonane przez niego grafiki są swoistym majstersztykiem, które finezją i wyrachowaniem cieszą oczy. Prace pana Tadeusza można spotkać w Europie, Azji, Australii i na kontynencie amerykańskim, na wodzie i w powietrzu, ponieważ pływają na okrętach „Gniezno” i „Ziemia Gnieźnieńska” oraz latają na pokładzie samolotu „Gniezno”. Jego kunsztowne grafiki zdobią też stronice książek i czasopism.
Jest także autorem aktów erekcyjnych pomników i ważnych budowli m.in. pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, wielu adresów okolicznościowych. To on wykonał pierwsze wpisy do „Księgi pamiątkowej” na gnieźnieński „Zjazd Prezydentów” w 2000 roku.
Swoje zbiory wielokrotnie prezentował na wystawach: w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Międzynarodowych Targach Poznańskich „Polagra”, siedzibie Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Poznaniu, studiu TVP Poznań, domach kultury, szkołach.
Od lat tworzy aforyzmy, więc zebrało się ich na pokaźny tomik. Jest autorem książek: „Legendy o św. Wojciechu”, „Moja Ziemia Gnieźnieńska”, „Pamiętajmy o naszych bohaterach! Powstanie wielkopolskie 1918-1919 – Pobiedziska”, „Łubowo. Wydarzenia i ludzie”, współautorem monumentalnego dzieła „Od Kruszwicy do Poznania – rzecz o Szlaku Piastowskim”, czy ostatniej książki „Wojciech Trąmpczyński (1860-1953) Syn Ziemi Gnieźnieńskiej”.
Artykuł ze strony Pojezierze 24.pl
Dodam ponadto, że Tadeusz Panowicz za swoje wybitne zasługi w popularyzowaniu historii i tradycji wielkopolskiej, a szczególnie ziemi gnieźnieńskiej został uhonorowany przez Towarzystwo Miłośników Gniezna tytułem Gnieźnianin Roku 2014, a książka „ Wojciech Trąmpczyński( 1980-1953) Syn Ziemi Gnieźnieńskiej” została wyróżniona jako Publikacja popularno – naukowa Roku 2018
- On 24 kwietnia 2023