Towarzystwo Miłośników Gniezna – „Tak po prostu dla rozwoju Gniezna” poprzez:
- pobudzenie i koordynowanie inicjatyw społeczno-gospodarczych dla rozwoju życia kulturalno-ośwwiatowego, naukowego i artystycznego,
- ocenienie potrzeb i wyrażenie opinii w imieniu środowisk twórczych i aktywu społecznego w zakresie życia kulturalnego, oświatowego, naukowego i artystycznego, wobec organów władzy, organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego, a także wobec innych organizacji i stowarzyszeń,
- popieranie i upowszechnianie dotychczasowego dorobku oraz dalszej twórczości: naukowej, artystycznej i regionalnej kultury.
„Zachować wspomnienia i kreować rozwój społeczności lokalnej” to credo, którym posługuje się Towarzystwo Miłośników Gniezna na co dzień.
Charakterystyka działalności TMG
Towarzystwo utworzone zostało z inicjatywy prof. Edmunda Wengerka w dniu 18 listopada 1945r. Pierwszym prezesem został Bronisław Kubacki, ówczesny prezydent Gniezna. Powołano sześć sekcji: literacko-odczytową, przyrodniczo-wycieczkową, teatralną, muzyczną, architektoniczną i sztuk plastycznych. Pierwsze inicjatywy dotyczyły: zabezpieczenia zabytków kościoła św. Jana, odbudowy pomnika Bolesława Chrobrego, ratowania wału obronnego grodu Mieszka I czy zakupu autobusu dla zespołu teatralnego. Niektóre sekcje tak się rozwinęły, że prędko powstały w nich odrębne instytucje np. z sekcji teatralnej powstał Teatr Miejski a z sekcji muzycznej – Reprezentacyjna Orkiestra Smyczkowa.
Obecne zadania Towarzystwa, sformułowane w statucie uchwalonym w dniu 02 lipca 2005r. obejmują m.in. pobudzanie i koordynację inicjatyw społeczno-gospodarczych dla rozwoju życia kulturalno-oświatowego, naukowego i artystycznego; ocenę potrzeb i wyrażanie opinii w imieniu środowisk twórczych i aktywu społecznego w zakresie życia kulturalnego, oświatowego, naukowego i artystycznego wobec organów władzy, organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego, a także wobec innych organizacji i stowarzyszeń; popieranie i upowszechnianie dotychczasowego dorobku oraz dalszego rozwoju twórczości: naukowej, artystycznej i regionalnej kultury; spełnianie roli organizacji pożytku publicznego.
Cele określone w statucie Towarzystwo realizuje poprzez: skupienie wokół idei TMG instytucji, stowarzyszeń i ludzi, którym bliska jest historia Gniezna, jego zabytki, dzień dzisiejszy miasta i jego rozwój w przyszłości; organizowanie konferencji, spotkań, zebrań i sympozjów poświęconych problemom związanym z całokształtem współczesnego życia Gniezna i jego przyszłością; organizowanie wystaw, pokazów, konkursów i imprez związanych z przeszłością historyczną i współczesnym życiem miasta; pozyskiwanie pomocy finansowej i materialnej z przeznaczeniem na rozwój życia społeczno – kulturalnego Gniezna; inspirowanie i popieranie działalności wydawniczej oraz nawiązywanie współpracy z innymi stowarzyszeniami, instytucjami społeczno-kulturalnymi, naukowymi, artystycznymi i regionalnymi; bezpośrednią współpracę z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Dom Europejski.
Ważniejsze wyróżnienie jakie otrzymali członkowie TMG
- dyplom uznania marszałka województwa wielkopolskiego (2000) za osiągnięcia w pracy społecznej na rzecz kultury i ziemi gnieźnieńskiej dla: Janusza Ambrożego, Zofii Gąsiorek, ks. Jana Kasprowicza, Waldemara Kiełbowskiego, Jerzego Klapiszewskiego, Grażyny Koczorowskiej, Krzysztofa Łukasika, Jerzego Nadolińskiego, Henryka Pajkerta, Stanisława Pasiciela, Adama Struzika, Mariana Warchała i Jana Wesołowskiego.
- srebrny medal „LABOR OMNIA VINCIT” Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dla Jana Wesołowskiego – za krzewienie idei pracy organicznej.
Wazniejsze wyróżnienia, jakie otrzymało TMG
- I nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1990) za szczególne dokonania w regionalnych towarzystwach kultury
- Nagroda Wojewody Poznańskiego (1991)
- Nagroda Główna Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego (2005)
- Statuetka „Złotego Hipolita” Towarzystwa Hipolita Cegielskiego w Poznaniu (2005).