Gala Gnieźnianin Roku 2018
W sobotę 2 marca 2019 r. w Sali Kryształowej Starego Ratusza przy ul. Chrobrego odbyła się uroczystość wręczenia nagród Gnieźnianin Roku 2018. Impreza ta ma bogata tradycję bowiem Koncert galowy z tej okazji organizowany jest od 1984 roku, a ostatnie wydarzenie odbyło się po raz 32.
W odnowionej Sali Gnieźnieńskiego Ratusza spotkało się wielu znakomitych gości świeckich i kościelnych, były władze miasta i powiatu, radni miejscy i powiatowi, laureaci nagród z lat poprzednich oraz osoby i firmy uhonorowane za rok 2018.
Oprócz honorowego tytułu Gnieźnianin Roku Towarzystwo Miłośników Gniezna przyznaje corocznie nagrody : Przedsiębiorstwo – Instytucja Roku, Przedsiębiorca – Menager Roku, Publikacja naukowa Roku, Publikacja popularno- naukowa Roku.
W uznaniu zasług tytuł Gnieźnianina Roku 2018 przyznano ks. Arcybiskupowi Wojciechowi Polakowi – Metropolicie Gnieźnieńskiemu, Prymasowi Polski. W krótkiej laudacji podkreślono wykształcenie laureata ( doktorat z teologii moralnej) i wielokierunkowe zainteresowania oraz takie cechy charakteru jak skromność, życzliwość, postawę otwartą na drugiego człowieka bez względu na kolor skóry, wyznanie czy też orientację polityczną. Dziękując za wyróżnienie ksiądz Prymas oświadczył, że jest to nie tylko honor ale i motywacja do dalszej aktywnej pracy i szerokiej współpracy z różnymi środowiskami na rzecz drugiego człowieka. Wspomniał również, że w związku ze zbliżającą się piątą rocznicą piastowania najwyższego stanowiska w kościele polskim dokonuje pewnych podsumowań i planów dalszej pracy
Towarzystwo Miłośników Gniezna w kategorii Przedsiębiorstwo, Instytucja Roku 2018 przyznało nagrodę Firmie Kirchhoff Automotive – Zakład w Gnieźnie. Zarząd Firmy z Mielca i Gliwic podkreślał bardzo przychylną atmosferę podczas tworzenia Zakładu w Gnieźnie, wszechstronną pomoc władz miasta w tym utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej i dróg dojazdowych do zakładu, który dzięki temu powstał w wyjątkowo krótkim czasie – niecałe 10 miesięcy. Zakład rozwija się prężnie i będzie rozbudowywany w najbliższym czasie a także zwiększy stan zatrudnienia do ponad 100 osób.
W kategorii Przedsiębiorca – Menager Roku 2018 przyznano nagrodę Panu Rajmundowi Gąsiorkowi. Laureat to rolnik, hodowca i społecznik, radny powiatowy czwartą kadencję. Jest organizatorem wielu akcji charytatywnych szczególnie na terenie gminy Czerniejewo. Jak skromnie przyznał czuje się bardzo wyróżniony otrzymaną nagrodą, bo tak rzadko docenia się trud rolników.
W kategorii Publikacja naukowa Roku 2018 przyznano nagrodę ks. prof. dr hab. Kazimierzowi Śmiglowi autorowi publikacji „ Prymasostwo polskie. Instytucja, prymasi, dokumenty”. Autor tego wyjątkowego dzieła dziękując za wyróżnienie przypomniał, że to już trzecia publikacja, która została doceniona przez Towarzystwo Miłośników Gniezna.
Praca nad nią trwała sześć lat i wymagała pokonania wielu trudności w dotarciu do źródeł historycznych. Recenzent książki ks. Prof. Witold Kawecki powiedział o niej „ Jest to dzieło unikatowe, jedyna taka publikacja”.
W kategorii Publikacja popularno- naukowa Roku 2018 przyznano nagrodę Panu Tadeuszowi Panowiczowi autorowi książki „Wojciech Trąmpczyński ( 1860 – 1953), Syn Ziemi Gnieźnieńskiej”. Pan Tadeusz Panowicz to postać niezwykła- pisarz, publicysta, grafik, liternik artystyczny, kolekcjoner staroci, bibliofil, regionalista, propagator historii Wielkopolski a również Gnieźnianin Roku 2016. Jego dorobek pisarski to 5 wydanych książek, w których upowszechnia sylwetki wybitnych osobistości ziemi gnieźnieńskiej. Ostatnia, nagrodzona opisuje życie i osiągnięcia niezwykłego a tak mało znanego Wojciecha Trąmpczyńskiego. Książka powstała w ciągu 2 lat a następne pięć czekała na wydanie.
Towarzystwo Miłośników Gniezna przyznało za rok 2018 Nagrodę Specjalną. Uhonorowano nią Pana Roberta Gawła Senatora RP za upowszechnianie idei Powstania Wielkopolskiego. Historyk z wykształcenia i pasji. Od 2003 r. jest członkiem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, któremu prezesuje od 2007 roku, jest również członkiem Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznych Garnizon Gniezno. Organizuje i aktywnie uczestniczy w wielu imprezach związanych z historią naszego miasta i regionu. Nagrodę w imieniu laureata odebrała żona Teresa.
Po wręczeniu nagród i gratulacjach wysłuchano nastrojowego koncertu muzycznego w wykonaniu Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie.
Galeria z uroczystości
- On 23 marca 2019